Koučink

Co je koučink?

Koučink je hra, radost, motivace i dřina.
Je to proces práce „jeden na jednoho“. 

Kouč není poradce ani mentor. Nehledá konkrétní řešení ani nedává rady. 

Všechny odpovědi na svoje otázky nosíš v sobě. Největším expertem na svůj život jsi právě ty a nikdo jiný. 

Já jsem kouč, ty jsi koučovaný.
Ty přijdeš se svojí zakázkou, já tě provedu procesem a ty si najdeš vlastní řešení zakázky.

Zakázka = tvoje individuální výzva, kterou právě máš a potřebuješ ji vyřešit.
Proces = metody koučování, podpora na cestě v přemýšlení, vytváření nápadů, vizí, cílů i akcí a jejich okamžité uskutečňování.
Řešení = posun z výchozího bodu A (= současný stav) do bodu B (= budoucí žádaný stav).

Zakázka se může týkat:
  • osobního života – tvých pocitů, prožívání, vztahů, apod.
  • pracovního života – zvýšení výkonnosti v práci, snížení hladiny stresu, interakce s kolegy, šéfem apod.
Jedno koučovací sezení = jeden uzavřený proces.
Ve většině případů si ale sám zakázku rozdělíš na dílčí zakázky, které řešíš na dvou nebo třech sezeních.

Kde se koučink vzal?

 
  • První náznaky koučovacího přístupu můžeme vysledovat již před 2000 lety u řeckých filozofů Sokrata a jeho žáka Platona. Sokrates se svým vedením dialogu jako neustálého ověřování dosavadních poznatků a jejich porovnávání s jinými snažil své studenty přivést k novému poznání. Kladl zvídavé otázky, které vedly jeho studenty k nalezení pravdy.

  • Pojem koučink byl původně spojen s oblastí sportu. Traduje se, že tato technika vznikla, když vedení sportovce musel převzít trenér, který danému sportu vůbec nerozuměl. Nemohl svěřence vést, musel se od něj nejdříve učit. Zajímal se o to, jak sportovec dosahoval výkonu, co pro něj dělal, co potřebuje k tomu, aby odvedl plnohodnotný výkon atd. Posléze se ukázalo, že sportovec zvýšil svou výkonnost podstatně více než s předchozím trenérem. Princip koučinku byl na světě (Parma, 2006).

  • Základy současného koučinku položil tenisový odborník, učitel z Harvardu Timothy Gallwey, který se v 70. letech začal intenzivně zabývat teorií výuky tenisu, lyžování a golfu. Soustředil se na to, co se v průběhu procesu učení odehrává v mysli a těle hráče, podle něj je totiž stav naší mysli mnohem silnějším soupeřem, než je hráč na druhé straně dvorce. (Whitmore 2007)

  • Další významnou osobností, která stála za rozšířením koučinku směrem do Evropy, je Sir John Whitmore. Tento původně automobilový závodník se během své stáže v USA seznámil s Timothy Gallweyem a jeho způsob práce s lidmi ho natolik zaujal, že se rozhodl nejen ho sám používat, ale šířit i po svém návratu na Britské ostrovy. (Whitmore, 2007)

Individuální koučink

Koučink jeden na jednoho ušitý přesně na míru tvým potřebám. Více info v Ceníku

Koučink pro malé a střední firmy

Jste manažerem/majitelem malé nebo střední firmy a chtěl byste se dozvědět od svých zaměstnanců, jak se jim ve firmě pracuje, co se naučili, co se jim povedlo, kam se posunuli, co je motivuje, kde vidí svůj potenciál a kde naopak svoje rezervy a podobné otázky? Pracují Vaši zaměstnanci jako tým a potřebujete je stmelit dohromady a zajistit dosažení kolektivního cíle při zachování cílů individuálních? Více info v Ceníku